Vodík jako téma pro Plzeňský kraj
20. 1. 2025
Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje hostila v lednu 2025 setkání především výzkumných organizací, které se právě prací s vodíkem zabývají. Téma vystihla otázka, na niž se během dopoledne hledala ideální odpověď: Jak přiblížit H₂ technologie veřejnosti?
Šlo o první ze zamýšlené série akcí, kterými chce agentura nastartovat rozvoj vodíkových technologií v kraji.
Česká republika má do poloviny letošního roku začlenit do legislativy nejnovější verzi evropské směrnice RED na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie. Směrnice začne pro všechny členské státy platit na konci roku 2025 a stanovuje závazné cíle pro spotřebu obnovitelného vodíku v dopravě a průmyslu. V České republice by do roku 2030 mělo 1 % spotřebované energie v dopravě pocházet z obnovitelných paliv nebiologického původu, což znamená především obnovitelný vodík, ale také různá syntetická paliva.
Jak vysvětluje shrnutí České vodíkové technologické platformy HYTEP, v průmyslu bude nutné nahradit přibližně 42 % spotřebovávaného šedého vodíku, vyráběného z fosilních paliv, vodíkem obnovitelným, vyráběným pomocí obnovitelných zdrojů energie. Nutnost používat vodík z obnovitelných zdrojů ovšem staví do složité situace například dopravce, kteří už začínají odkládat připravované projekty. O odklonu Dopravního podniku města Ústí nad Labem informoval web zdopravy.cz.
I z tohoto důvodu se na využívání vodíku soustředí stále větší pozornost a projekt Smart Akcelerátor plánuje toto téma zviditelnit a dále rozvíjet. Upozornit na jeho potenciál i na jeho rizika.
„Rádi bychom sestavili projektový záměr a vodíkové téma v Plzeňském kraji posunuli dále mediálně i věcně. A to včetně začlenění do Regionální inovační strategie, kterou nyní budeme aktualizovat,“ řekl za Regionální rozvojovou agenturu konzultant Filip Tikal.
Na plzeňském setkání měly zástupce či zástupkyně Fakulta strojní a Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni, Výzkumný a zkušební ústav Plzeň, Klastr MECHATRONIKA, společnost COMTES FHT, Česká vodíková technologická platforma, bavorská společnost Es geht! i Středoevropský institut pro rozvoj dopravy.
Jak workshop vypadal a jaké výsledky z něj vyplynuly, nabízí článek na webu Inovujte v PK.