V boji s bolestí pomáhá pacientům virtuální realita
20. 1. 2025
Fakultní nemocnice Plzeň čím dál více využívá v boji s bolestí virtuální realitu, a to nejen při poúrazové či pooperační rehabilitaci. Jak moc moderní technologie VR Medical pacientům pomáhají, popsala Andrea Mašínová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči: „Dosavadní zkušenosti jsou nad naše očekávání, pacienti jsou příběhem a virtuálním světem doslova pohlceni. Překonávají své limity v rozsahu pohybu a je u nich zjevně výrazně potlačen subjektivní pocit vnímání bolesti. Zároveň se ukazuje, že uplatnění zdaleka nekončí u pacientů s postižením pohybového aparátu.“
Virtuální realita pomáhá také třeba neurologickým pacientům po cévní mozkové příhodě či malým pacientům s dětskou mozkovou obrnou. „Relaxační terapie zmírňuje bolesti, úzkosti a odstraňuje pocity strachu u onkologických pacientů. Podporuje aktivizaci a kognitivní trénink u pacientů na lůžkách následné nebo sociální pobytové péče a poskytuje bezpečné prostředí pro trénink sociálních dovedností u psychiatrických pacientů,“ řekla Gabriela Levorová, mluvčí FN Plzeň.
Fakultní nemocnice Plzeň v této oblasti patří mezi průkopníky. V roce 2020 za pandemie covidu-19 začala virtuální realitu využívat k výuce lékařů i zdravotnického personálu právě v oblasti používání osobních ochranných prostředků. Později došlo na aplikace pro potřeby léčebné rehabilitace, nyní virtuální realita slouží například na interně, psychiatrické a neurologické klinice, na oddělení léčebné rehabilitace, pobytové sociální péče nebo na hemato-onkologii.
Nemocnice při rehabilitačních terapiích využívá unikátní zdravotnický prostředek VR Medical, který vyvinul stejnojmenný plzeňský startup. Ten svou technologii poskytuje po celé České republice ve více než 50 zdravotnických zařízeních. O inovativní technologii, která se zrodila v Plzni, západočeském městě inovací, se více dočtete na https://www.vrmedical.cz/.